Hygienici v Ústeckém kraji stíhají trasovat nakažené i díky tzv. samotrasování na internetu
I přes zvýšený počet nových případů covidu-19 hygienici v Ústeckém kraji zatím stíhají trasovat lidi, kteří přišli do kontaktu s někým nakaženým. Pomáhá jim v tom i tzv. samotrasování, které provádějí lidé od 18 do 65 sami na internetu. Jak to funguje? Pokud někdo dostane zprávu o pozitivním výsledku PCR testu, získá v SMS zprávě i kód pro přístup na internetový samotrasovací formulář.
V internetovém samotrasovacím formuláři pozitivně testovaní lidé vypíší osoby, se kterými byli v průběhu pěti dní až jednoho týdne před testem v kontaktu - tzv. rizikové kontakty. Jestliže má dotyčný příznaky covidu-19, vypíše kontakty za dva dny před vypuknutím prvních příznaků do doby testu.
Podle krajské hygieničky Lenky Šimůnkové je tam možné nechat si vystavit e-neschopenku. Hygienici pak sami trasují děti a mládež do 18 let a dospělé starší 65 let.
V případě, že někomu vyjde pozitivní výsledek antigenního testu v zaměstnání, jde automaticky do pětidenní karantény. Zaměstnavatel pak na webu Ústavu zdravotnických informací a statistiky vyplní o tomto pracovníkovi příslušné údaje a rovnou mu tam také může nechat vystavit e-neschopenku anebo žádost o PCR test.
Pokud by takový test kontrolní PCR test vyšel s negativním výsledkem, stráví dotyčný v karanténě třeba jen 3 dny a systém mu neschopenku automaticky ukončí.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
ONLINE: Česko oslavilo příchod Nového roku. V historickém centru Prahy se sešlo mnoho lidí
-
Ukrajinské děti dostanou novoroční dárky. Veze jim je česká humanitární organizace Koridor UA
-
Stanovili jsme si velké cíle a dosáhli jsme jich, prohlásil Putin v novoročním projevu. O Ukrajině nemluvil
-
Zranění pyrotechnikou, požáry košů a keřů. Při novoročních oslavách zasahovaly záchranné složky