Houbařská sezona není v ohrožení. Dlouhé sucho nemusí růst hub negativně ovlivnit, říká mykolog

5. srpen 2018

Podzimní houbařská sezona není zatím suchem ohrožena. Dlouhodobé sucho nemusí mít na pozdější růst hub negativní vliv, řekl Jaroslav Landa z České mykologické společnosti.

Houby letos v létě přeci jenom někde rostou a situace není o mnoho horší než v posledních letech. Po vydatných deštích se houby obvykle zhruba do týdne objeví, po delším suchu bude asi třeba čekat o něco déle, než podhoubí zregeneruje.

„Situace není o mnoho horší, než je v posledních letech. Nejhorší byl rok 2015, to bylo ohromný teplo a sucho,“ poznamenal mykolog. Současná situace se podle něj začíná roku 2015 trochu přibližovat. „Ale přeci jenom nedošlo úplně k tomu, že bychom žádné houby neměli,“ dodal.

Úporné sucho

Řada hub v létě vyrostla, ale ne všude a ne hojně, řekl Landa. Podle mapování mykologů houby rostou ve východní části Moravy, kde na Lysé hoře spadlo poměrně hodně vody, najít se dají i na jihozápadě Čech a několik týdnů rostly i v podhorských oblastech Šumavy. „Ale slábne to, sucho je dost úporné,“ podotkl Landa. Zcela špatná je situace pro houbaře ve středních a východních Čechách.

Podle toho, co Landovi lidé do poradny přinášejí, rostou zejména lesní houby. „Od Příbrami mi přenesli dvacet druhů hub,“ zmínil. Ze Šumavy lidé přiváželi různé druhy hřibů, holubinky nebo třeba lošáky. Z jedovatých hub rostou muchomůrky, období pečárek skončilo.

Posun sezony

Hlavní houbařská sezona ale dlouhodobě začíná v září. „Období, kdy jsme měli ještě jednu menší houbařskou sezonu v červnu, to pomalu během let slábne,“ uvedl. Přes léto houby obecně moc nejsou. „Houby v suchu nerostou,“ zdůraznil. V poslední době se houbařská sezona trochu posouvá do října, kdy je podzim vlhčí. Základní podmínkou pro jejich růst je pravidelnost srážek a jejich střídání, jisté teploty bez extrémních výkyvů a počasí bez větru.

Po vydatných deštích se houby objeví poměrně brzo, některé skupiny do několika dní, houby vázané na kořínky stromů se objeví nejdřív za týden. Po dlouhodobém suchu musí podhoubí déle regenerovat než za vlhkého období. Důležitá je i kvalita okolního prostředí.

Podle předpovědi meteorologů bude období do konce srpna na deště chudší, srážky očekávají průměrné až slabě podprůměrné. Situace v oblastech se srážkovým deficitem by se neměla do konce srpna výrazně zlepšit.

 

zdroj: ČTK
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.