Hnutí ANO vyloučilo kvůli kauze s radary starostu Varnsdorfu. Stanislav Horáček zůstává ve vazbě

20. prosinec 2019 14:09

Hnutí ANO na středečním jednání předsednictva rozhodlo o vyloučení varnsdorfského starosty Stanislava Horáčka ze svých řad kvůli kauze pronájmu radarů ve Varnsdorfu. Deníku Právo to potvrdil premiér a předseda ANO Andrej Babiš. Horáčka minulý týden poslal Okresní soud v Děčíně do vazby. V případu jsou obviněni celkem čtyři lidé a jedna právnická osoba.

„Vedly nás k tomu dostupné informace a samotný fakt, že byl vzat do vazby,“ vysvětlil pro Právo premiér Andrej Babiš, proč se hnutí ANO rozhodlo varnsdorfského starostu Stanislava Horáčka vyloučit.

Státní zástupce Jan Veselý uvedl, že starosta je ve vazbě kvůli obavě z toho, že by mohl působit na spoluobviněné a svědky nebo jinak mařit vyšetřování. Státní zástupce se domnívá, že starosta již spoluobviněné ovlivňoval. Podal tedy kvůli tomu stížnost. Pokud ji vezme soud v potaz, mohl by Horáček podle státního zástupce ve vazbě zůstat až rok.

Kromě Horáčka a jednatele firmy Water Solar Technology Miloše Schuberta policie obvinila i místostarostu Josefa Hambálka z ANO. Jméno čtvrtého obviněného nezveřejnila. Policie minulý týden ve středu zadržela všechny tři jmenované.

Místostarostu ale o den později propustila, stíhán je stejně jako Schubert na svobodě. O budoucnosti Hambálka v hnutí by mělo rozhodnout předsednictvo ANO na příštím zasedání v lednu.

„U pana Hambálka zatím tolik informací nemáme. Dohodli jsme se, že se k tomu vrátíme na příštím předsednictvu,“ dodal pro Právo Babiš.

Kauza se týká pronájmu radarů na měření rychlosti, které pro město provozuje společnost Water Solar Technology. Firma dostává odměnu za každé naměřené překročení rychlosti. Kvůli tomu kritizovala vedení města už dřív opozice.

Existuje také judikatura Nejvyššího správního soudu, podle níž je nezákonné, aby měl třetí subjekt hmotný zájem na výsledcích měření radaru. Vedení radnice kritiku odmítá. Tvrdí, že město protiprávně nepostupuje a uzavřené smlouvy jsou v souladu se zákonem.

zdroj: iROZHLAS.cz
Spustit audio