Hasiči z jiných krajů do pátku opustí České Švýcarsko. Na místě vznikly nádrže, které s požáry pomůžou

10. srpen 2022 09:12

Hasiči z Ústeckého kraje se v Národním parku České Švýcarsko připravují na odjezd posil z jiných krajů. Ty by měly území opustit do pátku. Daří se totiž snižovat plochu, na které hoří. Úplně bez pomoci ale nezůstanou. Budou využívat provizorní nádrže, které hasiči nachystali na ohněm zasaženém území.

Kolem Pravčické brány, kudy za normálních okolností proudí davy turistů, jsou jen ohořelé stromy, některé pořád stojící. Po cestě vede hadicové vedení, kterým hasiči čerpají vodu. Ty ale již doplňují složené nádrže.

Na cestě k Pravčické bráně vede hadicové vedení, kterým hasiči čerpají vodu. Ty doplňují složené nádrže

„Pod Pravčickou bránou jsou ty nádrže složené proto, aby, když zrušíme dopravu vody čerpadly, se nadále mohla dopravovat voda,“ říká mluvčí královéhradeckých hasičů Martina Gotzová. Podle ní se do nich vejde asi 20 tisíc litrů vody.

Jak říká mluvčí záchranářů Ústeckého kraje Lukáš Marvan, nejvíc problémů hasičům dělají pukliny ve skále: „Jelikož se ty pukliny špatně hasí ze vzduchu, musíme se k nim dostat po zemi.“

Kousek od brány hasiči nad mezní loukou vykáceli les. Navázali tak na obrannou linii, kterou vytvořili hasiči z německé strany. „Je to pro nás taková úniková, respektive přístupová cesta, pokud by došlo k nějakému rozhoření nových ohnisek,“ vysvětluje Gotzová.

České Švýcarsko zasažené požárem: na některých místech už raší tráva

Do pátku mají Národní park České Švýcarsko opustit posily z ostatních krajů České republiky, a na místě zůstanou jen dobrovolní a profesionální hasiči z Královéhradeckého kraje.

 

zdroj: iROZHLAS.cz
Spustit audio