Hadí lázně v Teplicích deset let chátrají. Úředníci vyjednávají s majitelem
Opadaná omítka, rozpadlé části říms, díra ve střeše - tak vidí kolemjdoucí památkově chráněné Hadí lázně v Teplicích. Budova chátrá.
Podle majitele Jaroslava Třešňáka je neutěšený stav důsledkem také toho, že se už skoro deset let nemůže s památkáři dohodnout na způsobu rekonstrukce.
Dělníci začali Hadí lázně zajišťovat proti dalšímu chátrání a práce byli zkontrolovat úředníci ze stavebního úřadu i památkáři.
Do budovy mohli jít novináři jen na vlastní nebezpečí. Zatímco dělníci pracovali na zajištění zdi u silnice, popisoval majitel Jaroslav Třešňák díru ve střeše: „Nebylo vidět, že do střechy zatéká. Dřevomorkou je napadený celý krov.“
Krovy zničila dřevomorka
Otázce, proč budovou neopravuje průběžně, se Třešňák brání: „Opravy provádíme, ale nepřizpůsobiví občani každý plech ukradnou,“ tvrdí s tím, že oprava střechy vyžaduje postavení celého nového krovu. Na způsobu stavby se ale s úředníky dosud neshodl.
„Dnes jsme na místě viděli, že zde byli přítomní dělníci a byla tam jakási dřevěná podpěra,“ konstatuje při kontrole náměstek teplického primátora Jiří Štábl z hnutí Ano. „Mohli jsme se podívat dovnitř, nalezená zjištění budou odborníci vyhodnocovat a stavební úřad pak k tomu vydá rozhodnutí na konkrétní zabezpečení objektu. Mělo by to být do 15. února,“ popisuje Jiří Štábl, co bude následovat.
Zásadní potíže způsobuje minerální spodní voda
Hadí lázně ale trápí i spodní voda - konkrétně léčivý pramen. Minerální soli se totiž vsakují do zdí, které poškozují. Tento problém popsal Jan Zatloukal ze stavební fakulty ČVUT, který řídí zabezpečovací práce: „Vidíme to na patách sloupů, do výše, kam voda vystoupá, vidíme povlaky bělavých solí, a pozorujeme, jak se konstrukce postupně rozpadá.“
Aby se památkově chráněná budova zachránila, musí se odizolovat: „Je potřeba tam vybudovat efektivní, několikavrstvý izolační systém. To ale znamená, že do úrovně základové spáry je třeba ty konstrukce odstranit a nahradit novými,“ vysvětluje stavební odborník Jan Zatloukal z ČVUT. „Jenže památkáři nikdy nesouhlasí s odstraňováním konstrukcí,“ doplnil.
Jaroslav Třešňák chce ve střední části přistavět patro, budovu zrekonstruovat a používat jako ambulantní léčebnu pro děti. Skoro deset let ale památkáři odmítají různé návrhy jeho architekta. Neshodnou se na přístavbě a případném nadzvednutí budovy. Také o tom byla na jednání řeč.
„V tuto chvíli je třeba přesně lokalizovat, do jaké míry je zdivo zasolené, což se nikdy nestalo. Teprve pak budeme moci říct, co je nebo není možné,“ řekl k tomu ředitel ústecké pobočky národního památkového ústavu Petr Hrubý.
Dokud se tedy památkáři s majitelem nějak nedohodnou, budou Hadí lázně dál chátrat.
Související
-
Teplice: Ke stavbě nákupního centra lanovým parkem nejsou...
K plánu firmy JTH postavit místo bývalého zimního stadionu v Teplicích nákupní centrum s lanovým parkem nepřišly na krajský úřad žádné zásadní připomínky. Tato obla...
-
Stavební úřad v Teplicích přiblížil stavbu věžáku u plavecké...
Až 22 pater může mít dům, který chce u plavecké haly v Teplicích postavit místní podnikatel, developer Jaroslav Třešňák. Původně tam chtěl postavit běžný činžák, zm...
-
Při stavbě teplovodu v Teplicích našli archeologové zbytky...
Průzkum při stavbě teplovodu mezi Proseticemi a Šanovem označují archeologové za zatím největší v Teplicích. Na téměř celé trase pod zem nahlédli vůbec poprvé. Větš...
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Požár v Mostě má 7. oběť. ‚Byla popálená na 95 procentech těla. Přesto jsme bojovali,‘ řekl primář
-
Mynář je nevinen. Soud zprostil exkancléře obžaloby v dotační kauze na jeho penzion v Osvětimanech
-
Manželé z Ostravy svépomocí opravují vyplavený dům. Bez mobilu by to s pojišťovnou řešili jen těžko
-
Obejde se schvalování vyšších platů politiků bez ‚šaškáren‘ ve Sněmovně? Experti obstrukce čekají