Georg Handsch – přírodovědec i osobní lékař arcivévody Ferdinanda II., rodák z České Lípy
Napsal českolipský lékař a přírodovědec Georg Handsch jednu z nejzáhadnějších knih světa, nazývanou Voynichův rukopis? Asi ne, ale dostat se už jen na seznam možných autorů je považováno na poctu.
Georg Handsch se narodil v České Lípě v roce 1529. Vystudoval latinskou školu v polském hornickém městečku Złotoryja. Od 15 let pokračoval na artistické fakultě pražské univerzity.
Psal básně a pracoval jako asistent lékařů. Sám později v Itálii medicínu vystudoval a v Praze si otevřel soukromou praxi. Ta mu však mnoho nevynášela.
V roce 1561 získal místo sekretáře u významného lékaře a botanika Pietra Mattioliho, jehož herbář přeložil do němčiny. O tři roky později byl povýšen do šlechtického stavu.
Mattioli byl osobním lékařem arcivévody Ferdinanda II., a když umřel, Handsch zaujal jeho místo. Na innsbruckém zámku Ambras se kromě lékařských povinností zabýval také přírodovědou. Jeho spisy jsou uloženy v rakouské národní knihovně.
Někteří badatelé vyslovili hypotézu, že by mohl být George Handsch autorem dosud nepřeloženého Voynichova rukopisu. Jeho rozsáhlé znalosti botaniky, medicíny, astrologie a cizích jazyků ho k tomu předurčují.
Radiokarbonová metoda však prokázala, že kniha, jejíž písmo zatím nikdo nerozluštil, vznikla více než 100 let před ním.
Georg Handsch zemřel v roce 1578 v Rakousku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.