Georg Handsch – přírodovědec i osobní lékař arcivévody Ferdinanda II., rodák z České Lípy
Napsal českolipský lékař a přírodovědec Georg Handsch jednu z nejzáhadnějších knih světa, nazývanou Voynichův rukopis? Asi ne, ale dostat se už jen na seznam možných autorů je považováno na poctu.
Georg Handsch se narodil v České Lípě v roce 1529. Vystudoval latinskou školu v polském hornickém městečku Złotoryja. Od 15 let pokračoval na artistické fakultě pražské univerzity.
Psal básně a pracoval jako asistent lékařů. Sám později v Itálii medicínu vystudoval a v Praze si otevřel soukromou praxi. Ta mu však mnoho nevynášela.
V roce 1561 získal místo sekretáře u významného lékaře a botanika Pietra Mattioliho, jehož herbář přeložil do němčiny. O tři roky později byl povýšen do šlechtického stavu.
Mattioli byl osobním lékařem arcivévody Ferdinanda II., a když umřel, Handsch zaujal jeho místo. Na innsbruckém zámku Ambras se kromě lékařských povinností zabýval také přírodovědou. Jeho spisy jsou uloženy v rakouské národní knihovně.
Někteří badatelé vyslovili hypotézu, že by mohl být George Handsch autorem dosud nepřeloženého Voynichova rukopisu. Jeho rozsáhlé znalosti botaniky, medicíny, astrologie a cizích jazyků ho k tomu předurčují.
Radiokarbonová metoda však prokázala, že kniha, jejíž písmo zatím nikdo nerozluštil, vznikla více než 100 let před ním.
Georg Handsch zemřel v roce 1578 v Rakousku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.