Geniální děti

17. leden 2012

V lednu probíhají tradičně zápisy do prvních tříd základní školy. Stejně tradičně se řeší, jestli jsou všechny děti pro školní docházku zralé a stejně tradičně je některým doporučený odklad. Podle statistik ovšem tři až čtyři procenta dětí vykazují nadprůměrné nadání - a to může přinést se zahájením školy také problémy.

Takové dítě se totiž často nudí, tím pádem začíná zlobit. Co s tím? Vstup do první třídy je totiž hodně důležitým okamžikem. Tam totiž vzniká vztah ke škole na další dlouhé roky. Proto by měly mít děti zejména v první třídě tu nejlepší paní učitelku nebo pana učitele…

„Čím dál častěji se objevují děti, které nastoupí do první třídy a jsou mimořádně nadané. Takové děti se objednají k nám na vyšetření intelektových schopností. Když zjistíme že se jejich intelekt pohybuje v pásmu mimořádného nadání, tak tyto děti individuálně integrujeme ve škole.“ vysvětluje postup psycholožka z Pedagogicko-psychologické poradny v Ústí nad Labem Gabriela Kurzová a pokračuje: „Často projdou také speciálně pedagogickým vyšetřením, kde zjišťujeme dovednosti v oblasti čtení, matematických schopností.. Na jeho základě můžeme také doporučit přestup do dalšího ročníku.“

Poslechněte si celý rozhovor Slávky Brádlové s Gabrielou Kurzovou a dozvíte se víc...

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.