František Xaver Šalda – zakladatel české literární kritiky se narodil v Liberci
Liberecké divadlo se po Františku Xaveru Šaldovi nejmenuje náhodou. Společně s T. G. Masarykem je totiž mnohými považován za nejvýznamnější kulturní a společenskou postavu první dekády 20. století.
Frantiek Xaver Šalda se narodil v roce 1867 v Liberci. Mládí prožil v Čáslavi a v Praze vystudoval gymnázium.
Studium práv sice nedokončil, ale v roce 1910 obhájil na filosofické fakultě doktorát z umělecko-historické problematiky. Později se stal profesorem srovnávacích dějin moderních literatur na Filosofické fakultě University Karlovy.
Šalda je všeobecně považován za zakladatele české literární kritiky. Dokázal rozpoznat talent a jeho kompetentních závěrů si vážili i slavní spisovatelé. Pokoušel se rovněž o vlastní literární tvorbu, ale bez úspěchu.
Šalda byl spoluautorem Manifestu české moderny a pro redakci Ottova slovníku naučného psal hesla z české, německé, francouzské a anglické literatury, včetně světového malířství.
Přispíval do řady časopisů, jakými byly např. Literární rozhledy, Novina, Česká kultura, Kmen, Volné směry nebo Literární listy.
Od roku 1925 vydával časopis pro kritiku a umění Tvorba, který později předal Juliu Fučíkovi. Vydával rovněž Šaldův zápisník s kritikami, esejemi a básněmi. Za jeho stěžejní dílo je považována kniha Moderní literatura česká z roku 1909.
V roce 1899 Šalda onemocněl vážnou míšní chorobu, kvůli které byl částečně ochrnutý.
Jediný vážný vztah měl se spisovatelkou Růženou Svobodovou. Zemřel svobodný a bezdětný v roce 1937. Svou vilu odkázal v závěti Jedličkovu ústavu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.