František Škroup si úspěchu písně Kde domov můj moc neužil. Po sporu s ředitelem divadla přesídlil

28. říjen 2024

Muž, který je jako skladatel podepsaný pod českou státní hymnou, se narodil roku 1801 v Osicích ve východních Čechách do muzikantské rodiny.

První hudební vzdělání tedy získal od otce, který byl kantorem. Po absolvování gymnázia v Hradci Králové se František vydal na studia práv a filozofie do Prahy, ale nedokončil je. Naplno ho pohltila hudba. Stal se členem skupiny, která ve Stavovském divadle uváděla české inscenace i české překlady zahraničních oper.

František Škroup získal touto aktivitou potřebnou jistotu a zkomponoval první českou původní operu. Jmenovala se Dráteník a premiéru měla 2. února 1826. Následovaly další operní tituly a také scénická hudba k vlasteneckým hrám. Byla mezi nimi i Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla, pro kterou Škroup složil píseň Kde domov můj. Díky své nadčasovosti rychle zlidověla a po roce 1918 se stala naší hymnou.

Její autor si však zaslouženého úspěchu moc neužil, po sporu s ředitelem Stavovského divadla přesídlil do Rotterdamu, kde působil jako kapelník v německé opeře. V Nizozemsku také v únoru 1862 zemřel.

autor: Jan Herget
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.