František Ledvinka – emeritní ředitel ústeckého muzea, zachránce památek a zakladatel zubrnického skanzenu
Na sklonku minulého týdne zastihla ústecký region smutná zpráva. Zemřel zakladatel zubrnického skanzenu PhDr. František Ledvinka.
Narodil se v roce 1940 v Bratislavě. Jeho rodina se po druhé světové válce přestěhovala do Malých Žernosek.
Vystudoval sklářskou školu v Teplicích a poté dějiny umění a etnografii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.
Nejprve pracoval jako sklář a dělal výškové práce. V roce 1972 nastoupil do Okresního muzea v Ústí nad Labem. Brzy se stal jeho ředitelem. Ve své funkci například zajistil opravu trmického zámku.
Základy skanzenu v Zubrnicích začal tvořit v polovině 70. let, když se mu podařilo zachránit kostel sv. Máří Magdaleny určený k demolici. Současně zachránil také největší místní usedlost, roubenku čp. 61 – i ta měla být zbořena, ale bagrista měl naštěstí dovolenou.
Objekty dochované na místě byly postupně doplňovány stavbami přesunutými odjinud, mobiliářem a různými dobovými předměty i zařízeními.
Ledvinka v Zubrnicích zůstal. V muzeu lidové architektury působil desítky let. Zasloužil se rovněž o rozvoj zubrnické železnice a úspěšně pracoval s dětmi a mládeží. Díky němu je dnes Muzeum v přírodě Zubrnice vyhledávaným místem určeným k zábavě i studiu života našich předků.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka