František Ladislav Rieger – encyklopedista a respektovaný politik evropské ho formátu ze Semil

20. listopad 2024

Říká se, že bez semilského rodáka Františka Ladislava Riegra by se 19. století neobešlo. Desítky let byl totiž u všeho důležitého.

Narodil se v roce 1818. V Praze vystudoval práva a zapojil se tam do obrozeneckých kruhů. Byl spoluzakladatelem Měšťanské besedy, Národní besedy a rovněž spoluorganizátorem prvního českého plesu.

Brzy se dostal do konfliktu s rakouskou státní mocí, takže byl v roce 1842 na krátkou dobu uvězněn. Už jako poslanec Říšského sněmu prosazoval v revolučním roce 1848 federalizaci monarchie a liberální principy plánované rakouské ústavy.

Obava z represí ho pak přiměla odejít na dva roky do ciziny. V Anglii a Francii se věnoval studiu národohospodářství, které se stalo jeho velkou vášní.

Po návratu do Čech se oženil s dcerou Františka Palackého a začal vydávat první českou encyklopedii.

Když byl ústavní život v roce 1861 obnoven, stal se Rieger na čtyři desítky let hlavním aktérem českého politického života. Jako spoluzakladatel Národní (staročeské) strany byl až do konce 80. let považován za vůdce české liberální politiky.

Prosazoval politiku pasivní rezistence ve snaze docílit státoprávních ústupků od vídeňské vlády. Patřil k zastáncům tzv. punktací, ale ke kompromisu v rámci česko-německého vyrovnání nakonec nedošlo.

Když v roce 1891 zvítězili ve volbách mladočeši, Rieger odešel do ústraní. Zemřel v Praze v roce 1903. Historie ho dodnes považuje za respektovaného politika evropského formátu.

autor: Milan Knotek
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.