František Antonín III. z Thun-Hohensteinu – šlechtic a politik, snažící se o smíření Čechů a Němců, rodák z Děčína
I když byl tradičním představitelem rakouské monarchie, celý život se snažil o co největší smír mezi Čechy a Němci. Marně. Přesto byl děčínský rodák František Antonín III. z Thun – Hohensteinu obratným a úspěšným politikem.
Narodil se v roce 1847. Vystudoval práva a ve vídeňské armádě sloužil u 14. dragounského pluku.
Jako zastánce konzervativních velkostatkářů vstoupil v roce 1879 do politiky, kdy se stal poslancem zemského sněmu. Mandát několikrát obhájil a působil rovněž jako poslanec Říšské rady.
Jako zemskému vlastenci a stoupenci rovnoprávnosti obou národů mu byl v roce 1889 poprvé svěřen prestižní post českého místodržícího, což byl nejvyšší úředník v zemi.
Česko-německé spory se pokoušel vyřešit podporou tzv. punktací, ale všechno nakonec ztroskotalo na pražských nepokojích v roce 1893. Bylo vyhlášeno stanné právo se zostřeným policejním dohledem a cenzurou tisku.
Thun z funkce odstoupil v roce 1896 a už o dva roky později se stal rakouským ministerským předsedou. Jeho vláda ale brzy ztroskotala na silné německé opozici požadující zrušení jazykových privilegií pro Čechy.
V roce 1911 byl Thun povýšen do knížecího stavu a současně se stal podruhé místodržitelem Čech. Národnostního smíru ale opět nedosáhl. Zemřel v roce 1916.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.