Florence Marly – francouzská filmová hvězda z Obrnic

8. červenec 2024

Florence Marly hrála po boku slavného Humpreyho Bogarda a stala se hvězdou francouzského filmu. Málokdo tuší, že pocházela ze severu Čech.

Narodila se v roce 1918 v Obrnicích na Mostecku jako Hana Smékalová. Chtěla být operní pěvkyní, ale vada hlasivek jí to neumožnila.

Měla však talent na jazyky – naučila se francouzsky a v 18 letech odjela do Paříže. Na vyhlášené Sorboně studovala umění a filosofii.

Štěstěna ji náhodou přihrála seznámení s francouzským režisérem Pierrem Chenalem, kterého si po krátké známosti vzala. Byla to její vstupenka do světa filmu.

Už jako Florence Marlyová debutovala v roce 1938 ve špionážním dramatu Alibi, který byl uveden i do našich kin. I když natočila před válkou jen pět filmů, její noblesa a půvaby jí vynesly pověst jedné z nejkrásnějších žen světa.

Jenže pak přišla válka a manžel narukoval. Před nacisty musela Florence uprchnout do Argentiny. V roce 1946 zde natočila film Cesta bez návratu. Měl velký úspěch, ale i přesto se mostecká rodačka vrátila zpět do Paříže.

Nakonec ji objevil i Hollywood. S Humprey Bogardem si zahrála ve snímku Tokyo Joe.

V Československu natáčela jen jednou. Tři roky po válce ji režisér Otakar Vávra obsadil do legendárního filmu Krakatit. Honorář 100 000 dolarů tehdy rozdala příbuzným a přátelům.

Později byla krátce vdaná za rakouského hraběte. Na počátku 60. let ji v Americe podmíněně odsoudili za držení drog.

Zemřela zapomenutá v kalifornském Glendale v roce 1978.

autor: Milan Knotek
Spustit audio