Felix Holzmann, televizní komik s pohnutým životním osudem
Legendární český komik 70. a 80. let Felix Holzmann se narodil 8. července roku 1921 Teplicích, vystudoval v Ústí nad Labem a žil v Litoměřicích.
Vytvořil postavu natvrdlého chlapíka se slaměným kloboukem a kulatými brýlemi, jehož mentální nedostatečnost je zdrojem mnoha komických situací.
Notoricky známé scénky, jako třeba Včera, dnes a zítra, Svačina, Křížovkáři, Náhodné setkání, Ukulele, Hřbitovní rozhovor a mnohé další, byly natolik univerzální, že se jim smála inteligence i proletariát.
Dlouhodobým Holzmannovým partnerem byl účetní a příležitostný konferenciér František Budín. Po boku Holzmanna, který založil humor na dialogu, se objevili i další osobnosti tehdejší populární scény, jako třeba Iva Janžurová, Karel Gott, Miroslav Šimek, Viktor Maurer, Lubomír Lipský nebo Milan Neděla.
Je zajímavé, že v době své největší slávy odmítl všechny filmové nabídky.
Holzmannův život ale nebyl legrační jako jeho výstupy. V roce 1970 spáchala jeho manželka sebevraždu a až po jeho smrti vyšlo najevo, že jako rodilý Němec sloužil za války na západní frontě u námořního dělostřelectva, poté strávil rok v sovětském zajetí. Toto tajemství si ale pečlivě hlídal. Navíc se ani nikdy neprokázalo, že by byl přesvědčeným nacistou.
Na sklonku své kariéry vystupoval Holzmann také v NDR a později i na zaoceánské lodi. V Německu, kde se nakonec oženil se zpěvačkou Barbarou Greifovou, také 13. září 2002 zemřel. Pochován je v Litoměřicích.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let
Ondřej Kepka, režisér a moderátor


O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy
Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.