Fascinuje mě, jak člověk může měnit a zlepšovat vlastní potenciál, říká Světlana Nálepková

Fascinuje mě, jak člověk může měnit a zlepšovat vlastní potenciál, říká Světlana Nálepková v pořadu Alex a host
Zpěvačku a herečku Světlanu Nálepkovou můžeme vidět v muzikálech nebo ve strhujícím příběhu o Edith Piaf. Kromě toho se věnuje osobnímu rozvoji a pořádá semináře.
Světlana Nálepková jezdí od roku 2012 do Himálaje, kam nejdříve jela jako dobrovolník, pak jako turista. „Řešila jsem tam odpuštění a další věci sama v sobě. A i když jsem si nejdřív řekla, že tam už se nikdy nevrátím, protože to bylo strašný, párkrát jsem tam už byla. Při další návštěvě mi do cesty osud přivál učitele buddhismu. Nakonec jsem mu u nás organizovala semináře.“
Buddhismus je pro ni klíčový. „Změna mysli vychází z této filozofie, ráda bych to předávala a zkusila pomoci. Tak jsem šla do koučovací školy do ročního tréninku, ale nakonec jsem tam zůstala tři roky jako lektor. Před rokem jsem si řekla, že chci dělat svoji praxi a teď jsem v tréninku NLT (neurolingvistické trénování – pozn. red.).“
S lidmi řeší různá témata a snaží se měnit zažité vzorce. „Nespecializuju se na něco konkrétního, ale fascinují mě vztahy partnerské, v rodině, s dětmi, a to, jak to člověk může měnit a zlepšovat svůj vlastní potenciál, abychom žili život ve větším štěstí a harmonii. Mám ženy, kterým vylétly děti z hnízda a teď nevědí, co se sebou. Ukazuju jim, jak na ty věci nahlížet jinak a vymanit se ze starých vzorců.“
Cesta k Edith Piaf
Kromě toho stále hraje a vystupuje. Miluje období první republiky, její architekturu, filmy, muziku, výtvarné umění, módu. „Myslím, že to byl vrchol naší historie a je škoda, že to bylo tak násilně přerušený.“ Jedno období zpívala swing, ke kterému ji přivedl Ondřej Havelka. Ráda vzpomíná na představení Má férová Josefína nebo Marlene Dietrich. „Pak jsem udělala představení amerických swingových evergreenů a později českých filmových swingových evergreenů. A před dvaceti lety jsem se vrhla na šanson. Někdy se ale ke swingu vracím.“
Po všech těchto projektech ji napadlo, že by mohla udělat příběh o Edith Piaf. „Nejdřív jsem to odkládala, potom už se mi zase zdálo, že je to téma, které dělá spoustu lidí. Nicméně jsem se do toho šla. Jiří Dědeček napsal texty, na režii jsem přizvala Jakuba Macečka, který našel klíč na to, abych já jako Světlana Nálepková mohla hrát Edith Piaf a nemusela se do ní vtělovat, ale mohla hrát její život a zpívat její písně. Myslím, že se to povedlo, představení je vyprodaný a hrajeme to už dvacet let."
Umělkyně pro ni byla v mnohém inspirativní. „Ale ne v osobním životě, s muži to měla velmi složité. Líbí se mi to odhodlání, ta její touha zpívat.“
Čím má blízko k Haně Hegerové? Má mezi klienty i muže? Ráda cestuje. Kam se chystá a jak to jde skloubit s divadlem? Jaké peripetie zažila v Jihoafrické republice? Poslechněte si v rozhovoru u Alex.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.