Emil Hácha v roce 1938 pomýšlel na penzi. Po silném nátlaku se ujal prezidentského úřadu. Těžkosti očekával
Byl třetím prezidentem Československa, ovšem jeho role v našich dějinách bude mít už navždy hořkou pachuť spojenou se ztrátou státní suverenity.
Emil Hácha se narodil roku 1872 v Trhových Svinech. Celý život se věnoval právu a kariéru končil ve funkci předsedy Nejvyššího správního soudu. V roce 1938 už pomýšlel na penzi, ovšem turbulentní dění ve střední Evropě mu jeho plány překazilo.
Po mnichovské dohodě a ztrátě třetiny československého území abdikoval prezident Edvard Beneš a okleštěná republika hledala jeho nástupce. 30. listopadu 1938 se jím stal po silném nátlaku svého okolí Emil Hácha.
Tušil, že zemi čekají těžké časy a přesvědčil se o tom už o tři a půl měsíce později. Byl pozván do Berlína na ponižující audienci u Adolfa Hitlera, jehož nátlaku podlehl a souhlasil se vznikem Protektorátu Čechy a Morava. Československo tak fakticky přestalo existovat a naše území plně ovládla nacistická Třetí říše.
Emil Hácha měl dál funkci státního prezidenta, byl však už jen loutkou s minimem reálného vlivu. Po konci války byl už ve velmi špatném zdravotním stavu převezen z lánského zámku do pankrácké věznice, kde na přelomu května a června 1945 zemřel.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka