Elias Palme – světově uznávaný sklářský průmyslník z Kamenického Šenova
V Kamenickém Šenově se v roce 1827 narodil světově uznávaný sklářský průmyslník Elias Palme.
Pocházel z 10 dětí. Od malička musel tvrdě pracovat a pomáhat otci, který byl pekařem.
Vyučil se pasířem a brzy byl poslán na zkušenou do Prahy a Vídně. Mladíka odhodlaného vyrábět nejlepší lustry na světě ale zastihl povolávací rozkaz. Zadlužil se a z vojny se vykoupil.
Založil si vlastní dílnu a v roce 1849 pak rozjel firmu na výrobu křišťálových a bronzových lustrů. Časem se z ní stala velká továrna, která zaměstnávala stovky lidí. Její luxusní lustry a svítidla začaly zdobit paláce, kostely a sály po celém světě.
Palme byl mistrem organizace a efektivity práce. Zaváděl mnoho technických novinek, včetně zdravotního pojištění pro zaměstnance. Kamenické lustry byly oceněny na světových výstavách ve Vídni a Barceloně.
Když Elias Palme v roce 1893 zemřel, firmu převzali jeho potomci. Na počátku 20. století postavili v Kamenickém Šenově novou velkolepou továrnu.
V roce 1928 zde byl například vyroben do té doby největší lustr na světě určený pro římskou operu. Později také pro milánskou La Scalu, hotel Waldorf Astoria v New Yorku nebo operu v Sydney.
Elias Palme je pochován v rodinné hrobce v Kamenickém Šenově. Průmyslový majetek jeho nástupců byl po válce znárodněn.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.