Drobné, omamně vonící květy má fialka vonná. Věděli jste, že je nejen krásná, ale také léčivá?

Fialky rostou běžně na kraji lesa nebo na louce. Jsou nejenom krásné, ale patří také k nejstarším léčivkám vůbec. Už naši předkové je trhali a svazovali do kytiček, které sloužily k utišení bolestí hlavy.

Stačilo prý jenom přivonět. I dnes se sušený květ používá velmi často, především jako součást různých čajových směsí. Sušený květ je velmi účinný při tišení kašle, léčí astma, rozpouští hleny a pomáhá při chrapotu.

Velmi dobře působí jak u dětí, tak u starších lidí. Nejlepší je uvařit z něj čaj slazený medem a popíjet dvakrát denně. Fialky navíc skvěle čistí krev, a když si uděláme fialkovou koupel, můžeme si ulevit od různých kožních chorob.

Pokud se vydáte na jejich sběr, nezapomeňte trhat jenom část nad zemí a kořeny nechat pro další růst této překrásné rostlinky.

Voňavé dny přeje vaše Iva Hüttnerová.

autor: Iva Hüttnerová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.