Dotační kauza špiček ČSSD: škoda jde do miliard, padl jeden návrh na vzetí do vazby

14. prosinec 2016

Policie kvůli machinacím s evropskými dotacemi v Regionálním operačním programu (ROP) Severozápad plánuje ještě ve středu vyslechnout někdejšího ředitel dotačního úřadu Petra Kušnierze. Do středečního odpoledne vyslechla 18 z 24 obviněných. Jak zjistil a ověřil Zpravodajský web Českého rozhlasu, skupina podle obvinění způsobila několikamiliardovou škodu.

Policie při velkém zátahu na severu Čech zadržela podnikatele a politiky z Ústeckého kraje. Figurují mezi nimi bývalá hejtmanka Jana Vaňhová, starosta Chebu Petr Navrátil, bývalý předseda ČSSD v Ústeckém kraji Arno Fišera (všichni ČSSD) či podnikatel Daniel Ježek a bývalý senátor Alexandr Novák.

Škoda, kvůli níž kriminalisté skupinu stíhají, šplhá do miliard, jak Zpravodajskému webu Českého rozhlasu potvrdil Fišerův advokát Jaroslav Ortman. „V souhrnu škoda přesahuje několik miliard," uvedl.

Jeho klient obvinění odmítá. „Obvinění má 183 stran. Když ho dostal včera, tak možnosti na posouzení všech věcí jsou naprosto mlhavé a špatné. V každém případě popírá, že by se dopustil trestné činnosti," řekl ČTK Ortman. Zároveň potvrdil, že vlivný sociální demokrat zůstává mezi zadrženými.

Jeden návrh na vzetí do vazby

Státní zástupce už podal u jednoho ze zadržených návrh na vzetí do vazby. Policie z 24 obviněných navíc stále zadržuje tři osoby.

Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová během dne uvedla, že lidé jsou zadržováni kvůli obavě, že by mohli ovlivnit dosud nevyslechnuté svědky nebo spoluobviněné. Kolem poledne policie zadržovala ještě devět lidí, šest jich tedy během odpoledne propustila.

Čtěte také

Výslechy obviněných běží už druhým dnem, podle informací Zpravodajského webu Českého rozhlasu zbývalo ve středu odpoledne vyslechnout pět lidí, policie překvapila i neplánovaným výslechem Kušnierze. „Bylo to nečekané, původně vůbec neměl být vyslýchán," uvedl jeden z advokátů.

Mezi zadrženými jsou také dva bývalí náměstci karlovarského hejtmana Jakub Pánik a Miloslav Čermák, dále Petr Horký, který byl náměstkem hejtmana a místostarostou Mariánských Lázní, bývalá hejtmanka za ČSSD Jana Vaňhová a její bývalý náměstek Pavel Kouda (dříve ČSSD).

„Nebudu nic komentovat, pokud budete chtít něco vědět, tak se obraťte na mého právníka," řekl Kouda. Bývalého náměstka potrestal letos ústecký krajský soud zatím nepravomocně tříletým podmíněným trestem s odkladem na pět let v zatím poslední kauze ROP Severozápad.

Nikdo nechce potvrdit, z čeho jsou obviněni

Na seznamu všech obviněných jsou hodnotitelé projektů a také bývalý předseda ODS v Ústeckém kraji a ředitel Krajské zdravotní Petr Fiala. Jeho telefon je vypnutý. Mluvčí Krajské zdravotní Jiří Vondra už dříve řekl, že Fiala čerpá dovolenou.

Lucie Dosedělová, mluvčí Ústeckého kraje, který je jediným akcionářem Krajské zdravotní, řekla, že kraj o obvinění svého manažera nemá informace. „Policie se na nás neobrátila. Nemáme tedy informace, zda to tak je, nebo není. A i kdyby to tak bylo, tak se k tomu nebudeme vyjadřovat do doby, než by došlo k rozhodnutí soudu."

„Jsem nyní doma, ale nechci se k současné situaci vyjadřovat," reagoval Čermák. Podobně i Petr Horký potvrdil, že byl obviněn, ale je už na svobodě. Čeho se ale obvinění týká, nechtěl konkretizovat. Pánik či Navrátil telefony stále neberou.

Mezi 24 lidmi, jejichž obvinění státní zástupci oznámili, je bývalý ředitel úřadu ROP Severozápad Petr Kušnierz. Ten byl obviněn už loni v prosinci. Na jeho výpovědi podle některých advokátů nová obvinění stojí.

autoři: , kso , ogo | zdroj: ČTK
Spustit audio