Deváťáci ze základních škol se připravují na přijímačky na střední školy. Letos jen on-line

3. březen 2021 08:56

Učitelé v základních školách na Mostecku připravují deváťáky na přijímací zkoušky distanční formou – on-line. Jinak to ani v současné době nejde. Školy nabízejí volitelné hodiny českého jazyka a matematiky, kde se žáci mohou připravit na typ úloh, které je u přijímaček čekají. Možné jsou i on-line osobní konzultace.

„Mám on-line přípravné kurzy, mám doma knížky, ve kterých jsou různá cvičení na ty přijímací zkoušky,“ popisuje přípravu na přijímací zkoušky žákyně 9. třídy Lucie Švejkarová z Litvínova.

Podle ní je možné se distanční formou dostatečně připravit, prostředí školy jí ale chybí.

Na 15. základní škole v Mostě mají děti k přijímačkám připravit on-line formou volitelné předměty i osobní konzultace.

Možností je několik, říká učitelka Kamila Glaserová. „Máme spoustu možností pro tu práci na dálku. Máme tam nějaké poznámkové bloky, sešity, kde mají děti CERMAT testy, také videa na Youtube k řešení, mají tam materiály z internetu, které jim tam dáváme, kde jsou různé kvízy,“ vypočítává.

Děti podle ní mohou díky různým počítačovým platformám při řešení úkolů komunikovat s pedagogem i samy mezi sebou. Příprava na přijímací zkoušky i samotná výuka jsou ale extrémně náročné pro děti i pro učitele.

„Ta samostatná výuka na dálku je strašně náročná. Je náročná pro děti, rodiče i pro nás – ať už technickým vybavením – programy, které na to musíme shánět. Je to náročné na čas – musíme dávat dětem zpětnou vazbu, psát e-maily, nebo s nimi chatovat a zjišťovat, jestli to zvládají, nebo ne,“ vysvětluje Glaserová.

Zkušenosti s on-line výukou ukazují podle ředitelky 15. základní školy Lenky Firmanové na to, že děti v domácím prostředí zpohodlněly.

„Jsou o něco línější a pohodlnější – to domácí prostředí na to má vliv. Když jsou ve škole, tak jsou přeci jen někde jinde, ne doma,“ upřesňuje Firmanová.

Většina základních škol na Mostecku s dětmi mimo jiné také procvičuje příklady a zadání z loňských přijímacích zkoušek.

autor: Jan Beneš
Spustit audio

Související