Deska Abbey Road od Beatles slaví 50 let od vydání

Jedna z nejslavnějších desek historie se mohla jmenovat Everest a na jejím obalu mohla být fotografie z Himálaje. Všechno ale nakonec skončilo jinak. Přesně před 50 lety britští Beatles vydali album Abbey Road.

Bylo to v době, kdy skupina byla na pokraji rozpadu. I tak je ale na 17 nahrávkách znát snaha odejít z hudební scény se slávou, kterou v roce 1962 uchvátili celý svět.

První strana LP Abbey Road je složená ze singlů, na druhé jsou pak delší písně, někdy spojené v jeden celek. Většinu z nich složila dvojice John Lennon a Paul McCartney, dvě napsal George Harrison a k mikrofonu se dostal i bubeník Ringo Starr.

Album otvírá nahrávka Come Together. Před 50 lety ji na Radiu Luxembourg představoval John Lennon takto: „Tahle píseň mohla být na druhé straně alba, ale nakonec jsme se ji rozhodli dát jako otvírák. Je podle mě nejlepší z celé desky. Myslím si, že to album je takové docela veselé. Ale můj názor může být zkreslený, protože je to prostě moje dítě. Má osobitý zvuk.“

Do dubna 1970, tedy do doby, než se Beatles rozpadli, se prodalo sedm milionů kopií desky Abbey Road. Dnes je tohle číslo pětinásobné.

Album proslavily nejen písně, ale i obal, na kterém čtveřice John Lennon, Paul McCartney, George Harrison a Ringo Starr přechází přes ulici. Přechod se stal tak slavným, že se na něm už desítky let fotí turisté z celého světa. A často se tam tak tvoří dopravní zácpy.