Dar významné osobě
Ptá se pan Milan Knetl z Prahy: „Pracuji jako učitel a do školy k nám přijede velvyslanec jedné ze zemí Evropské unie. Naše škola má totiž se školou v jeho zemi dlouholetou spolupráci. S naší paní zástupkyní si lámeme hlavu, jaký dát velvyslanci dárek. Můžete nám poradit?“
Milan Knotek, znalec etikety: „Dárek velvyslanci…To by mělo být buď něco, na co je příslušná země hrdá, nebo charakteristický regionální výrobek. V žádném případě nemusíme kupovat drahý luxusní předmět, který by zruinoval rozpočet vaší školy, velvyslance uvedl do rozpaků a pak by ho asi musel ještě přiznat a zdanit. Škola má výhodu v tom, že něco mohou vyrobit i žáci.“
Alena Perková, moderátorka: „Tak, kdyby to byl školní výrobek, co byste doporučoval?“
Milan Knotek, znalec etikety: „Třeba nějaké povedené výtvarné dílo. Pokud ho zvolíme, měli bychom ho zarámovat a přiložit věnování. Může to být i nějaký předmět, vyrobený v pracovní výchově - fantazii se meze nekladou. Musíme si dát ale pozor na velikost – dárek se musí vejít do auta.“
Alena Perková, moderátorka: „Zmiňoval jste také národní nebo regionální výrobek…“
Milan Knotek, znalec etikety: „Ano, české sklo, křišťál nebo výrobek specifický pro oblast, kde se škola nachází. Např. kdyby byla v Novém Boru, tak sklo, v Pardubicích perník, v Olomoucí syrečky. V Praze to může být třeba zarámovaná umělecká fotografie nejdražší cyklostezky na světě nebo obrázek tunelu Blanka namalovaný talentovanou žákyní. V žádném případě bychom ambasadorovi neměli dávat igelitovou tašku s propisovačkou a propagační materiály školy, to si necháme na den otevřených dveří. Škola může taky kontaktovat místní radnici a zeptat se, jestli tam nemají nějaký hezký dárkový předmět s logem pražského obvodu.“
Alena Perková, moderátorka: „Napadá mě – kdo by měl velvyslanci dárek předávat?“
Milan Knotek, znalec etikety: „Třeba žák nebo žákyně s nejlepším prospěchem, ředitel školy to být rozhodně nemusí.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.