Dálnice D8 se může otevřít, povolilo ministerstvo. Stavěla se přes 32 let

15. prosinec 2016

Zbývající úsek dálnice D8 se může v sobotu večer otevřít. Ministerstvo dopravy povolilo předčasné užívání části od Lovosic do Řehlovic. Českému rozhlasu to potvrdil mluvčí resortu Tomáš Neřold. Dálnice dlouhá 92 km, která spojuje Prahu přes Ústí nad Labem směrem do Drážďan, se stavěla více než 32 let.

Dělníci v posledních dnech finišovali na dálnici D8 s posledními úpravami. Museli mimo jiné dodělat asfalt u problematické prackovické estakády.

Dálnice D8 přes České středohoří se ale otevře v termínu. První řidiči se po hlavní trase z Prahy do Drážďan projedou už v sobotu 17. prosince večer.

„Podkladem pro povolení stavby byl i odborný posudek stability svahů širšího okolí dálnice, včetně oponentního vyjádření České geologické služby ke stabilitní situaci," sdělil mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

Území sesuvu u Dobkoviček na Litoměřicku i okolí prackovické estakády se podle něj bude nadále monitorovat tak, aby byla zajištěna bezpečnost dálnice.

Dokončení dálnice vyhlížejí i v Německu

Na zprovoznění poslední části dálnice D8 se těší také v Sasku a Drážďanech. Přímé dálniční propojení české a saské metropole by podle jejich odhadů mělo z české kotliny přilákat ještě více turistů. Češi do Drážďan, jak ukazují statistiky, jezdí docela rádi a každým rokem ve větších počtech. Hotová dálnice by prý mohla tento trend ještě posílit.

„Vycházíme z toho, že přímé spojení mezi dvěma městy, jako jsou Praha a Drážďany, může mít na turismus jenom pozitivní vliv. Proto očekáváme, že rychlejší spojení přiláká do Drážďan více návštěvníků,” popsala Ina Ducksteinová, která vede drážďanský turistický úřad

Obchodníci v Drážďanech mluví o tom, že Češi pro ně už představují významnou klientelu. „V posledních deseti letech jezdí turisté z Česka do Drážďan stále častěji. Loni jsme tu měli skoro 30 tisíc českých turistů v hotelech,” dodala Ducksteinová.

autoři: Pavel Polák , Ondřej Látal
Spustit audio