Chybí vám slovenština?

30. říjen 2018

S ohledem na nedávné oslavy stoletého výročí vzniku samostatného Československa se v Českém rozhlase objevilo zvýšené množství slovenštiny - tak krásně měkké, vyvolávající nostalgické vzpomínky - snad ani ne na dobu minulou, ale na to přátelství, společnou historii a kus společné krajiny.

Tento díl Folkových pohlazení to zrcadlí, jde o mix nahrávek ze Slovenské folkové scény, tedy písní novodobého lidového muzicírování našich bratrů a nejbližších sousedů.

Oproti české folkové scéně ta slovenská doslova a do písmene skončila poztrácena u ohňů a na chatách. Samozřejmě několik písničkářů prorazilo do popu, třeba Adam Ďurica nebo Mirka Miškechová, z pozoruhodných slovenských zjevů musíme samozřejmě zmínit třeba ještě Simu Martausovou.

Ale amatérská scéna moc nežije: zatímco u nás stále funguje kolotoč kapel, výměnných setkání a hlavně festivalů, na Slovensku jich zbylo jako šafránu a když už se snaží přilákat lidi, obvykle musí mít v programu nějakou folkovou legendu z Čech a Moravy.

Internetový server Folk.sk také skomírá, informací je nedostatek, profesionální nahrávky vznikají málokde. Zkrátka nejsou to úplně dobré zprávy o stavu slovenského folku.

Nicméně každý z našinců, kdo si tam zahrál říká to stojné - bože, Slováci!!! To je tak skvělé, uvolněné a vnímavé publikum, kéž by takové bylo i u nás.... Zajímavý rozkol.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...