Chladný byt i bez klimatizace: Jak snížit teplotu v horkých dnech? Pomůžou mokré ručníky i led
Při vysokých venkovních teplotách je dobré doma neotvírat okna a ideálně je nechat zatažená. Závěsy namočte ve studené vodě a poté zavěste na okna.
Do dveří zavěste mokrý ručník, před ventilátor můžete dát nádobu s ledem, vzduch bude hned studenější. Větrat se doporučuje vždy brzy ráno nebo v noci, kdy teploty klesnou.
Do umyvadel a van v bytě či domě napusťte zhruba centimetr studené vody i ta bude místnost ochlazovat tím, že se bude pomalu odpařovat. Omezte také používání elektroniky – televize, počítač i rychlovarná konvice, to všechno jsou zdroje tepla.
Pokud máte v místnostech plovoucí podlahy nebo chladivé kachličky, neostýchejte se chodit naboso. Podobně jako procházka v ranní rose i tahle činnost dodává pocit osvěžení.
A na závěr rada pro otužilé: dejte si pyžamo před spaním na pár minut do mrazicího boxu.
Související
-
Centra velkých měst budou v letních vedrech k nepřežití a ochladit je nepůjde, varuje odborník
Z globálního hlediska patříme k zemím žijícím ve vodním blahobytu. Proto si většina lidí ani nevšimla, že je 22. března Světový den vody.
-
Kateřina Cajthamlová: V horku vás nejlépe ochladí vlažné nápoje. Kostky ledu jenom cucejte
V horkých letních dnech se snažíme ochladit různými způsoby. Patří mezi ně i studené nápoje doplněné ledem. Ty nám ale moc nepomohou.
-
Japonci mají speciální recept, jak se v horku ochladit. Říkají mu plovoucí nudle
Japonská léta bývají horká a vlhká a lidé rádi využijí každou příležitost se ochladit. Na venkově proto občas uspořádají takzvaný Nagaši sómen neboli plovoucí nudle.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.