Chcete chovat Teju Argentinského? Pak si připravte celou místnost, upozorňuje chovatel

13. listopad 2021

Svět plazů je velký a velmi rozmanitý. Chovatel Jaroslav Staněk představil jednoho ze svých domácích mazlíčků – velkého ještěra Teju Argentinského.

Teju argentinský je velký masožravý ještěr, který může dorůst do dvoumetrové délky a váhově se pohybovat až kolem devíti kilogramů, proto potřebuje opravdu velké místo na žití.

Tento ještěr se vyznačuje několika zvláštnostmi oproti jiným – například je mnohem společenštější. „Když se o ně dobře staráte a socializujete je, tak je to opravdu zvíře, které za vámi přijde a dožaduje se pozornosti.“

Mimo jiné se dá vycvičit až do takové míry, že za majitelem chodí na zavolání. Pokud tedy chce – tito ještěři totiž bývají velmi tvrdohlaví.

Pokud toužíte po takovém obrovském plazu a chcete si ho pořídit k sobě domů, je velmi příhodné mít dostatek místa – využije klidně i celou místnost.

„Minimální rozměry jsou alespoň dva až dva a půl metru na délku a metr na šířku i výšku,“ radí Jaroslav Staněk a pokračuje: „Také je důležité jim jednou za čas vnitřek terária obměnit, jelikož jsou inteligentní a rádi zkoumají.“

Hlídejte nakladená vejce. Zdravá poznáte po prosvícení baterkou

Tato zvířata se podle něj dokáží velmi rychle a hodně nudit. Zabavit je můžeme nejrůznějšími věcmi – ať už větvemi nebo hračkami, tak ale i běžnými věcmi, které najdeme doma. „Kamarádka jim dává například i kladivo nebo kýbl a oni si s tím hrají,“ vysvětluje chovatel.

Tito plazi mohou naklást až neuvěřitelných sedmdesát vajec. „Je ale jasné, že nemůžete počítat s tím, že se vylíhnou všechna vejce,“ upozorňuje Jaroslav Staněk.

Nabízí také jednoduchý návod, jak zjistit, kolik se uchytilo vajec a jak hlídat vznikající život – stačí vajíčka prosvítit baterkou. Hlídání vajec je i velmi důležité – ta, která se neuchytila a nevyvíjí se v nich život, rychle odcházejí a kazí se. Může v nich také vznikat plíseň, která, pokud se taková vejce neodstraní, by se mohla začít šířit i na oplodněná vajíčka.

Terarijní zvířata bychom podle Jaroslava Staňka měli přivézt do domácnosti až ve chvíli, kdy máme trochu odrostlé děti. Dále je velmi důležité si dobře rozmyslet, jestli máme čas se o zvíře starat a zajistit mu kvalitní život – ještěři se totiž podle Staňka dožívají opravdu vysokého věku.

autoři: Stanislava Brádlová , Kateřina Klabzubová
Spustit audio