Byla Libuše opravdu kněžna, nebo pohanská věštkyně?
Blízko Kladna leží obec Libušín. Místo, které připsal kronikář Kosmas nejslavnější ženě našich dějin, kněžně Libuši. Podle legendy měla být nejmladší ze tří dcer vojvody Kroka a postavit si hrad Libušín u lesa poblíž Zbečna.
A zatímco Libušín skutečně existuje, s Libuší to není tak jasné. Ani s jejími sestrami a otcem. Libuše údajně žila sedm generací před vládou prvního Přemyslovce Bořivoje, tedy v 8. století. Jenže písmo přišlo do našich končin až v polovině 9. století s Cyrilem a Metodějem a do té doby jsou prameny velmi mlhavé.
Pokud budeme aspoň částečně věřit Kristiánově legendě a Kosmovi, spíš než kněžna mohla být Libuše pohanská věštkyně a čarodějka. Možná to měla být slovanská bohyně vláhy a plodnosti Mokoš.
Jedinou jistotou je tak pro nás obec Libušín. Tam podle archeologických nálezů slovanské hradiště skutečně bylo a jistě v něm žily i věštkyně. Jestli se ale některá z nich jmenovala Lubossa neboli Libuše a věštbou si předpověděla jak manžela, tak i vznik města Prahy, se můžeme jen dohadovat.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.