Bolest hlavy

15. květen 2013
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Bolest hlavy (ilustrační foto)
0:00
/
0:00

Bolest hlavy přepadla nečekaně snad každého z nás. Někdy je to následek bujarých oslav nebo nedostatku spánku, bolest ale může signalizovat i mnohem závažnější příčinu. Jaké bolesti hlavy nás mohou zasáhnout a kdy je nezbytné vyhledat?

„Bolesti čela a spánků jsou nejčastěji způsobené rýmou. Pak mohou být bolesti v zátylku, nejčastěji od krční páteře. Další, zvláštní příčinou, mohou být neurologické problémy. Velmi krutými bolestmi hlavy mohou být doprovázeny cévní mozkové příhody...“ vypočítává chomutovská praktická lékařka Korina Karhanová.

V lékárnách existuje dost léků proti bolesti, lékařka by je však příliš často nedoporučila. „Výjimkou jsou menstruační bolesti nebo pacienti s migrénou...“ konstatuje Korina Karhanová.

Je-li bolest hlavy doprovázena světloplachostí a nesnášením hluku nebo pocity na zvracení, půjde pravděpodobně o migrénu. S tou by se ale člověk k doktorovi vypravit měl.

autor: Eva Holá
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.