Bohumil Hanč – lyžník z Jilemnice, jeden z hrdinů krkonošské běžkařské tragédie
Kdo by neznal příběh Hanče a Vrbaty, od jehož smutného konce uplynulo před pár dny už 110 let… A právě prvně jmenovaného slavného lyžaře si dnes představíme.
Bohumil Hanč se narodil na Jilemnicku v roce 1886. Živil se jako zedník a tkadlec. Mezi lety 1907 až 1909 získal třikrát titul z mistrovstvích zemí Koruny české v běhu na lyžích na 10 a 50 kilometrů. Pak musel narukovat do císařské armády a jako četař sloužil v Sarajevu společně s kamarádem Václavem Vrbatou.
Osudný mistrovský závod na 50 kilometrů, při kterém Hanč 24. března roku 1913 zahynul, začal v nezvykle teplém počasí.
Na startu bylo jen šest závodníků a všichni vyjeli na lehko. Jenže pak se počasí dramaticky změnilo. Začalo pršet a déšť se brzy změnil ve sněžení.
Když přišla vichřice doprovázená mokrým sněhem, závodníci se postupně vzdávali. Až na Hanče, který netušil, že už jede sám. Na Zlatém návrší potkal Vrbatu, který mu přispěchal na pomoc a dal mu své oblečení. Zaplatil za to životem.
Hanče o něco později objevil i další závodník – Emerich Rath. Nebyl ale schopen ho sám dolů dostat, a tak spěchal pro pomoc. Hanče nakonec dopravili na saních do Labské boudy, kde umřel na podchlazení.
Navždy se bude spekulovat, proč šel Bohumil Hanč až za hranice fyzických sil. Jedni hovoří o přepjatém národoveckém cítění Čechů, kteří chtěli za každou cenu porazit německého favorita Oswalda Bartela. Druzí říkají, že byl Hanč motivován mírným ústupem ze slávy. Na některých závodech ho už totiž začali předjíždět mladší soupeři.
Ať je to jak chce, legenda kolem Hanče a Vrbaty zůstane nesmrtelná.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.