Bedřich Wachsmann – malíř a architekt a český vlastenec, rodák z Litoměřic

14. květen 2024

Pocházel z 10 dětí a byl prastrýcem slavného Jiřího Voskovce. I on byl ve své době slavný. Řeč je o malíři a architektovi Bedřichu Wachsmannovi, který se narodil v roce 1820 v Litoměřicích.

Vystudoval tu gymnázium a reálku. Grafickým technikám se vyučil v dílně známého tiskaře Karla Viléma Medaua. Pak studoval akademii v Lipsku a Drážďanech. Později působil v Innsbrucku a Mnichově. V roce 1854 se vrátil do Prahy.

Bedřich Wachsmann maloval akvarely, kvaše i olejomalby. Kreslil také ornamenty a návrhy na nábytek, nářadí, náčiní či pomníky. Jeho oblíbenými tématy byly historické stavby, skalní útesy, balvany, strže a horská zákoutí.

Často si ho objednávala církev i šlechta. Vyzdobil například oltář karlínského kostela, navrhl dekorativní výzdobu k rekonstrukci Kaple sv. Kříže na Pražském hradě nebo výzdobu piaristického kostela v Nepomuku. Mezi jeho nejzdařilejší dílo je považován návrh zámecké kaple v Dolních Břežanech.

Wachsmann byl také známý množstvím ilustrací v časopisech Světozor a Zlatá Praha, ke kterým přidával slovní popisky. Psal také cestopisy a spoluilustroval Ottův encyklopedický průvodce Čechy. I přes svůj německý původ byl považován za českého umělce a vlastence.

Zemřel v roce 1897 v Praze.

autor: Milan Knotek
Spustit audio