Antonín Langweil – tvůrce unikátního papírového modelu Prahy, rodák z Postoloprt
V Postoloprtech se v roce 1791 narodil Antonín Langweil. Výtvarník, který stvořil světový unikát – papírový model Prahy.
Nejprve pracoval v Českém Krumlově jako úředník. Po přestěhování do Prahy si zřídil litografickou dílnu, které se však ekonomicky nedařilo. Živil se proto jako malíř portrétních miniatur a později nastoupil jako sluha do Univerzitní knihovny v Klementinu.
Když v roce 1826 uviděl v pražském paláci Platýz sádrový model Paříže, řekl si, že by mohl něco podobného vytvořit také.
Do práce se pustil v 35 letech. Za 11 roků zachytil na ploše 20 metrů čtverečních více jak 2000 objektů historického jádra Prahy. Polovina z nich už byla zbořena nebo přestavěna.
Model v měřítku 1:480 je z papírové lepenky a dřevěných prvků. Do nejmenších detailů zobrazuje Staré Město s židovským ghettem, Malou Stranu bez petřínského svahu a Hradčany bez Pohořelce a části Nového Světa.
Nové město a Vyšehrad už Langweil vyrobit nestačil. Zabránila mu v tom nemoc a chudoba. Když zemřel, byl pohřben nejprostším možným způsobem.
Po Langweilově smrti zakoupil model císař Ferdinand V. a věnoval ho Vlasteneckému muzeu v Praze. Pak přešel do správy Muzea hlavního města Prahy, kde je v současné době k vidění ve speciální vitríně. V letech 1962 až 1970 byl pečlivě zrestaurován a v roce 2009 i digitalizován.
Antonín Langweil patří k mnoha umělcům a vizionářům, kteří se za svého života slávy nedočkali. Dnes ale jeho úžasný výtvor obdivují davy.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.