Antonín Kratochvíl – světově uznávaný fotograf, rodák z Lovosic
Lovosický rodák Antonín Kratochvíl je legendární portrétní a válečný fotograf, patřící do absolutní světové špičky.
Narodil se 12. dubna v roce 1947, po válce byla jeho rodina perzekuovaná. Nakonec v roce 1967 uprchl přes Jugoslávii do Rakouska – v důsledku toho byl v Československu odsouzen v nepřítomnosti na sedm let vězení.
Prošel uprchlickým táborem Traiskirchen, vězením ve Švédsku i francouzskou cizineckou legií.
Jako žurnalista, pracující pro prestižní americké noviny a časopisy, se pohyboval v místech postižených válkou – například ve Rwandě, Bosně nebo Afghánistánu. Fotil také pašeráky drog v Guatemale či obchodníky s narkotiky v barmském vězení. Je držitelem tří prestižních cen World Press Photo.
Antonín Kratochvíli fotí nejraději černobíle. „Černobílá je vždycky víc syrová, víc na hraně. Bolest pak vidíš v očích, to neokecáš,“ řekl v jednom rozhovoru.
Pro ostrá slova nejde daleko, i když je jako člověk poměrně laskavý. Říká třeba, že obyvatele východní Evropy totalitní zkušenost hodně poznamenala – někteří jsou prý vygumovaní dodnes.
Pokud se tím cítíte uraženi, vězte, že vynadal taky slavnému herci Bruce Willisovi, protože mu nepovolil prodat do jednoho časopisu za 80 000 dolarů jeho fotky se splasklou bublinou na obličeji.
Antonín Kratochvíl zvěčnil také třeba Davida Bowieho, Boba Dylana, Jeana Reno nebo Keitha Richardse. Celebrity mu volaly samy. A pak, že je sever Čech bez osobností…
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.