Alois Liška – československý válečný hrdina, armádní generál ze Záborčí
V Záborčí na Jablonecku se v roce 1895 narodil jeden z nejvýše postavených československých válečných hrdinů, armádní generál Alois Liška.
Po maturitě na turnovském gymnáziu se stal už v 16 letech vojenským dobrovolníkem. Odjel na ruskou frontu.
Brzy přešel do zajetí a přihlásil se k československým legiím. Stal se dělostřelcem a jako velitel čety se účastnil těžkých bojů na zemi i v obrněném vlaku Orlík.
Po návratu do vlasti v armádě zůstal a jako velitel dělostřeleckého pluku chtěl v roce 1938 bránit vlast před nacisty. Zklamán Mnichovskou dohodou opustil Československo, aby se ve Francii stal velitelem nově budovaného 1. dělostřeleckého pluku.
Po pádu Francie se přeplavil do Anglie, kde vykonával funkce u československé pozemní jednotky.
V březnu 1943 se stal velitelem Československé samostatné brigády a o rok později velel úspěšnému obléhání přístavu Dunkerque.
Po skončení války byl Liška ustanoven velitelem Vysoké školy válečné.
V roce 1948 měl být komunistickými čistkami odstraněn a zatčen. Navzdory bedlivému dohledu státní bezpečnosti se mu podařilo odletět do Anglie. Pracoval zde jako organizační ředitel jazykové školy a angažoval se v exilovém hnutí. Zemřel v Londýně v roce 1977.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.