Advent a recept na perníčky

25. listopad 2011

První adventní neděle připadla letos na 27. listopadu. V jejím podvečeru bychom měli rozsvítit první ze čtyř svící na adventním věnci. Co to vlastně advent je, co znamená?

Slovo samo pochází z latinského adventus - tedy příchod (křesťané očekávají narození Ježíška) syna Božího a dokonce očekávají i jeho druhý příchod a Poslední soud. Církevní rok dokonce adventem začíná.

Advent by měla být doba tichého usebrání, přemýšlení nad sebou samými a svými skutky a také očekávání a radosti z narození vyvoleného... Víte, jak daleko sahá historie adventního věnce? Co vše se s Adventem pojí? Poslouchejte...

0:00
/
0:00

K Adventu a tradici českých vánoc neodmyslitelně patří po staletí také perníčky - nejpozději první adventní neděli by to proto mělo doma zavonět právě jimi. Slávka Brádlová si pozvala odbornici, která přípravu perníčků předvádí i na výstavách - Danu Holmanovou.

0:00
/
0:00

A přidáme i recept na výborné perníčky: 1 kg hladké mouky, 30 dkg cukru moučky, 25 dkg medu rozmíchaného v osmině litru vlahé vody, 1 vejce a 3 žloutky, lžíce kakaa, lžíce perníkového koření a jako kypřidlo lžička amonia - cukrářského droždí - dá se koupit. Dobře propracovat tužší těsto, zabalit, nechat 4-5 dnů odležet, pak odebírat po částech, znovu propracovat, válet a vykrajovat...

autoři: Stanislava Brádlová , Jindra Moravcová
Spustit audio