Adolf Siegmund – úspěšný stavitel, politik a teplický rodák
V roce 1831 se v Teplicích narodil stavitel a politik Adolf Siegmund. Pocházel ze staré patricijské rodiny, která zde žila už od počátku 18. století. Jako student se v revolučním roce 1848 zúčastnil bojů na barikádách a byl krátce uvězněn. Potom vystudoval pražskou polytechniku a Vysokou školu technickou ve Vídni.
Kariéru začínal jako drážní a důlní inženýr. Pracoval na stavebních úřadech v Budapešti a Vídni a působil také u státních drah.
Po návratu do Teplic založil se svým bratrem Heinrichem Teplickou stavební společnost. Mezi její městské zakázky patřily budova radnice, neorenesanční přestavba Císařských lázní, Muzikantský dvůr, Kolostujova kašna, nová budova klasického gymnázia nebo škola v Alejní ulici.
Velkou reputaci si získal, když se podílel na záchraně teplických pramenů po katastrofě na dole Döllinger u Duchcova v roce 1879. Díky tomu mu bylo roku 1882 uděleno čestné občanství.
Proslul také jako úspěšný politik. V letech 1896 až1899 byl teplickým starostou. Prosazoval hlavně slaďování průmyslového rozvoje města se zájmy lázeňství. Několikrát byl rovněž zvolen do českého sněmu a celorakouské říšské rady.
Jako porotce se zúčastnil architektonické soutěže na ústecké městské divadlo a Umělecko-průmyslové muzeum v Liberci. Dlouhá léta zasedal v liberecké obchodní komoře.
Adolf Siegmund, který sehrál velkou roli na minulé i současné podobě Teplic, zemřel 8. září 1916 v Teplicích.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.