Žena se zbraní zaútočila na rádio

15. květen 2003

Na redakci ústeckého radia North Music zaútočila ráno ozbrojená žena. Při zběsilé střelbě těžce zranila jednoho z redaktorů. Další redaktor má pořezané ruce od roztříštěného skla. Policie mladou střelkyni zadržela a obviní ji z pokusu o dvojnásobnou vraždu.

Jak Českému rozhlasu řekla policejní mluvčí Veronika Beranová, devětadvacetiletá žena přišla do rádia North Music v sedm hodin ráno. S legálně drženou zbraní v ruce se domáhala vstupu, avšak poté, co byla odmítnuta, spustila palbu. Prostřelila skleněné dveře, vtrhla do vysílacího studia a se slovy "Já vás tady postřílím" zasáhla jednoho z redaktorů do hrudníku.

V okamžiku, kdy se ženě vzpříčil v zásobníku náboj, přispěchal kolegovi na pomoc pětadvacetiletý redaktor a útočnici zneškodnil. Pořezal si přitom ruce od rozbitého skla. Policie ženu po činu zadržela, příčiny jejího řádění zatím nezná. Ke slovu se musí dostat i psychiatr a na jeho závěry je potřeba vyčkat. Pachatelce hrozí až 15leté vězení a nebo i výjimečný trest.

Těžce postřeleného sedmadvacetiletého redaktora odvezla záchranná služba do ústecké Masarykovy nemocnice. Zranění jsou natolik vážná, že lékaři museli zatím odložit operaci. "V současné době leží na oddělení ARO a jeho stav je považován za kritický. Operace by měla následovat až po stabilaci jeho stavu. Druhý muž je ošetřován ambulantně a odešel domů," informovala mluvčí Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Kamila Němcová.

Kolegyně postřeleného redaktora Tereza Chládková potvrdila jednu z verzí, že útočnice nebyla v redakci neznámá. "Ta dívka se tady pohybovala prakticky každý den, přicházela kolem sedmé hodiny ráno, kolem osmé odcházela. Když jsme se jí ptali co chtěla, říkala, že nehledá nikoho, nepotřebuje nic, takže doopravdy nevíme. Zdálo se nám to podezřelé, ale nepočítali jsme s tím, že by se mohla stát taková tragédie."

Rádio North Music sídlí na rušné ulici v centru Ústí nad Labem. V sousedství je řada obchodů. "Slyšeli jsme asi pět výstřelů a najednou vidíme policajty, jak běhají po ulici. Vyhlíželi jsme ven, akorát jí vyváděli, měla pouta na rukách," popisuje událost majitelka jednoho z nich. Vedení rádia hodlá přijmout přísnější bezpečnostní opatření.

autoři: mkp , Ivana Solničková , dka , jpa
Spustit audio