Zemřel Robin Stria. Nadějný režisér, který bojoval za romskou emancipaci

24. březen 2023

V pouhých dvaatřiceti letech zemřel významný romský aktivista, dokumentarista a umělec Robin Stria. Muž, který se mimo jiné podílel i na úspěšné kampani Petra Pavla, podlehl vzácné urologické nemoci.

Čtěte také

Robin Stria se narodil 12. září 1990 v Jihlavě, od tří let ale vyrůstal v péči osvojitelů ve Skrchově u Letovic. Vystudoval gymnázium, poté Evangelickou akademii a Vyšší odbornou školu sociálně právní. Pracoval jako sociální pracovních v brněnských organizacích IQ Roma servis a DROM, kde byl vedoucím komunitního centra.

Jeho hlavním přínosem nejen pro romskou komunitu byla vlastní dokumentární tvorba. Klíčovým tématem jeho života a filmařské tvorby se stal romipen. V roce 2017 režíroval historicky první romský sitcom Miri fajta (Moje rodina), kterému se následně dostalo i filmového zpracování.

Čtěte také

V roce 2019 spolu s romskou aktivistkou Marií Gailovou a novinářkou Alicí Sigmund Herákovou založili Tuke TV, internetové médium věnující se výrobě vlastních pořadů i zakázkové filmové produkci. V Muzeu romské kultury působil na pozici kurátora videofondu.

Robin Stria zemřel 17. 3. 2023 na následky vzácné Fourniérovi gangrény, což je vážné urologické infekční onemocnění, které v Česku postihne průměrně jednoho člověka (především muže) za rok.  Na pomoc jeho ženě a malému synkovi vznikla veřejná sbírka, do které lze přispět na adrese www.znesnaze21.cz.

Poslední rozloučení s Robinem Striou proběhne 25. 3. v letovickém chrámu sv. Prokopa.

Robine, nezapomene – na bisteraha!

autor: Barbora Němcová | zdroj: Muzeum romské kultury
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...