Zelená spirulina je potravinový doplněk, který dobře poslouží vegetariánům i sportovcům
Spirulina obsahuje vysoké množství přírodních bílkovin, spoustu vitamínů, minerálů, enzymů i chlorofylu. Není tedy divu, že na naše zdraví působí blahodárně.
Ti, kteří se domnívají, že je spirulina řasa, se mýlí – jedná se o sladkovodní sinici.
Řadíme ji mezi tzv. zelené potraviny. Pěstuje se hlavně v Japonsku. Aktuálně ji seženete samozřejmě i u nás, v kamenných obchodech i na internetu. Obsahuje vitamíny skupiny B, vitamin A, C, D, E i karoteny.
Protože je v ní spousta bílkovin, je pro vegetariány a vegany skvělou náhražkou živočišných bílkovin. Můžete ji jako prášek rozmíchat ve vodě, případně přidat do polévek nebo jako tabletu zapít vodou a spolknout.
Můžete ji také přidat do výživného nápoje – jeho chuť nijak neovlivní, zato mu ale dodá cenné živiny.
Pozitivní vliv má spirulina například na kardiovaskulární systém – reguluje glukózu, krevní tlak, cholesterol a chrání před srdečními onemocněními. Kladně působí také na imunitu, trávení nebo funkce mozku.
Do svého jídelníčku by ji navíc měli zařadit sportovci, a to na místo syntetických proteinových doplňků.
Související
-
Ibiškovec je dobrý na imunitu i trávení. Navíc je plný vitamínů
Ibiškovec jedlý připomíná takové malé zelené papričky. Je chutný a velmi zdravý – jeho nezralé plody jsou oblíbené hlavně v asijských kuchyních.
-
Hořčičná semínka jsou plná vitamínů a dovedou divy – jsou dobrá při revmatu i na trávení
Hořčičná semínka se z domovské Indie už dávno rozkutálela do celého světa. Jsou užitečná nejen v kuchyni, ale i při léčení zdravotních problémů.
-
Laskavec můžete pěstovat jednoduše doma. Je plný vitamínů a dá se z něj udělat i bezlepková mouka
Laskavec je doma v Jižní Americe, ale pěstovat ho můžete i u nás. Vyplatí se to – je totiž nejen krásný, ale i léčivý.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.