Ze starého vrtu u Suché Kamenice po letech konečně nevytéká zbytečně voda. Odborná firma ho uzavřela

7. červen 2022 09:35

Bánští záchranáři dokončili náročnou sanaci vrtu na soutoku Suché Kamenice s Labem u Hřenska na Děčínsku. Vrt vznikl v 70. letech minulého století při hledání ložisek uranu. Ten se ale na místě nenašel a na vrt se zapomnělo.

Po čase z vrtu začalo vytékat obrovské množství vody, ročně to byly miliony litrů. Celou věc začala z obavy z propadů silnice a pohybu skal řešit Správa národního parku České Švýcarsko.

„Lidé, a zejména fotografové, měli toto místo za prameniště,“ ukazuje místo, odkud voda donedávna vytékala, mluvčí parku Tomáš Salov.

Ze starého vrtu u Suché Kamenice po letech konečně nevytéká zbytečně voda. Odborná firma ho uzavřela

Vrt tady byl vybudován za totality při hledání ložisek uranu, který se tu ale nenašel. K vrtu se pak už nikdo nehlásil, takže postupně chátral a začaly z něj vytékat miliony litrů vody ročně.

„Nejprve CHKLO Labské pískovce a pak i správa národního parku se o ten vrt velice zajímaly, protože takové masivní úniky vody mohou dát do pohybu celé skály,“ vysvětluje Salov.

Uzavření starého vrtu bude stát miliony

Správa národního parku požádala v roce 2012 ministerstvo průmyslu a obchodu o určení toho, kdo vrt zasanuje. To ukázalo na státní podnik Diamo, který se společně s pracovníky Závodní báňské záchranné služby celé věci ujal. A nebyla to lehká práce.

„Ta likvidace byla určitě jednou z nejkomplikovanějších v České republice, možná i v okolních státech. Musel být proveden výkop do hloubky sedmi či osmi metrů. Přitom museli čerpat 2000 minutových litrů vody – zničili tam osm hasičských čerpadel. Následně museli přijet vrtní profíci, kteří ten vrt museli zprůchodnit až dolů – povedlo se jim to až do 80 metrů. Pak to vyplňovali speciální rychle tuhnoucí směsí,“ vysvětluje geolog Jakub Šafránek, který celou sanaci skoro 90metrového vrtu sledoval.

Kdyby se vrt podařilo uzavřít v 80. letech minulého století, stála by jeho sanace několik set tisíc korun, teď bude stát jeho zaslepení miliony.

„Nejsou ještě uzavřeny všechny účetní operace – práce v terénu skončily teprve tento týden. Podle rozpočtu ale budou celkové náklady okolo 7,5 milionu korun,“ upřesnila mluvčí státního podniku Diamo Hana Volfová.

Spustit audio

Související