Ze Cvikova přes Dutý kámen až ke Skále smrti

17. prosinec 2011

Výlet za dvěma skalními zajímavostmi Lužických hor zahájíme ve Cvikově, přes který vede silnice z Děčína do Liberce.

Také autobusové spojení je tam dobré. Ve Cvikově stojí za shlédnutí gotický, barokně upravený kostel sv. Alžběty Uherské a raně barokní morový sloup. V centru najdete zelenou turistickou značku, po níž se dáte na východ, do Drnovce. Asi po kilometru a půl dojdete na odbočku k přírodní památce Dutý kámen. Vede podél silnice a doprava lesem, kde se nachází pískovcové skály. Velkou vzácností jsou tu sloupy tzv. Vějíře či Varhan, sloupcovité a deskovité odlučnosti pískovce, vzniklé působením žhavého magmatu. Sto let staré tesané schody vás zavedou na vrcholovou plošinu Široký kámen. U schodů uvidíte reliéf básníka Theodora Körnera. Přes hřeben pak dojdete k vyhlídkovému místu Karolínin odpočinek. Výhled je bohužel krytý vzrostlými stromy, poblíž je ale umělá jeskyně zvaná Šustrova díra. Z Dutého kamene se můžete vrátit do Drnovce a pokračovat po zelené do Kunratic u Cvikova; přecházet rušnou silnici jinde než v Drnovci nedoporučujeme.

Pokud si chcete zkrátit cestu, od Dutého kamene můžete jít i neznačeně východním směrem. U odbočky silnice do Kunratic znovu narazíte na zelenou a za deset minut jste v obci. K pamětihodnostem Kunratic patří pomník císaře Josefa II. před školou nebo Kamenný most se sochou sv. Jana Nepomuckého z konce 18. století. 2 kilometry jižně od obce, stále po zelené, je Skála smrti – 15 metrů vysoká skalní stěna, do níž je od roku 1910 vytesán reliéf rytíře na koni a dívky. Rytíř se prý jmenoval Kun a dívka byla dcera mlynáře. Prchala před ním, nakonec skočila ze skály, ale padla do mechu a nic se jí nestalo; rytíř se však i s koněm utopil v bažině. Té se vyhneme a vrátíme se do Kunratic, odkud se dá jet autobusem do Cvikova, Děčína a nebo také do Liberce.

Logo

Zdroje:
Wikipedie – Skála smrti u Kunratic, Kunratice u Cvikova, Dutý kámen, Cvikov


Zvětšit mapu
autor: frv
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?