Zdeněk Remsa – skokan na lyžích, trenér Jiřího Rašky, rodák z Horní Branné
Velkou medaili nikdy nezískal, ale slavného Jiřího Rašku dovedl k olympijskému zlatu. Zdeněk Remsa je jednou z největších legend československého skoku na lyžích.
Narodil se v roce 1928 v Horní Branné na Semilsku. Jeho dědeček pracoval jako hajný u hraběte Harracha, který k nám přivezl první lyže.
Remsa se na jedny z nich už v pěti letech postavil a v roce 1946 se stal nejmladším členem reprezentačního družstva skokanů.
Velký debut si odbyl na olympiádě ve Svatém Mořici o dva roky později, kde skončil dvacátý. V roce 1951 vybojoval svůj první národní titul. Účastnil se i několika světových šampionátů. Aktivní kariéru pak musel ukončit kvůli vleklým zraněním.
V roce 1960 zahájil Remsa v Dukle Liberec trenérskou kariéru. Jeho partě skokanů, ve které byli Raška, Motejlek, Hubač, Matouš, Höhnl, Rydval a Kodejška, se říkalo Remsa Boys. Cíl byl jasný – porážet suverénní Seveřany.
Remsa věděl, že naše družstvo nemá tak dobré podmínky k tréningu, a proto vsadil na nesmírně tvrdou kondiční přípravu. A vyplatilo se. Kromě Raškova zlata se také podílel na světovém rekordu Motejlka v letech 142 metrů. Naši závodníci také často obsazovali stupně vítězů na závodech světového poháru.
Od roku 1970 působil Remsa jako trenér ve Slovinsku. Jeho školou prošli známí závodníci Primož Peterka nebo Vasja Bajc. Byl také ústředním trenérem Svazu lyžařů. Zemřel v roce 2019.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.