Zbavíme se každoročních vánočních starostí – řekly si některé obce a vysadily živý jehličňan

26. listopad 2022 10:38

Přestat hledat každý rok nový vánoční strom a ušetřit za jeho dopravu a ukotvení. To jsou důvody obcí, které se rozhodly vysadit si v centru živý jehličnan.

Týká se to třeba Rtyně nad Bílinou na Teplicku, ale i dalších obcí. „Aby byl pravidelný a aby sem padnul,“ popisoval vlastnosti, podle kterých vybírali Rtynští nový jehličňan, nezávislý starosta Jaroslav Liška. „A povedlo se,“ dodává.

Stromek je zasazený na náměstíčku, kde původně stával vánoční strom pokácený v obci nebo okolí. Nový jehličňan i s kořeny se tady objevil přesně 6. května. Podle starosty volba padla na zhruba šestimetrovou jedli ojíněnou. Strom stál přes čtyřicet tisíc korun a dalších zhruba patnáct obec zaplatila za dopravu, osazení a odbornou péči.

Nový strom k zasazení kupovali také v městečku Hrob a stojí na volném prostranství naproti radnici, které podle nezávislého místostarosty Karla Hirsche plánují vylepšit.

V předchozích letech Hrobští zdobili smrk stříbrný v parčíku u hasičské zbrojnice, o ten je ale připravila mšice smrková. Město to vzalo jako výzvu ke změně a nový stromek, za který zaplatilo 3600 korun, zasadilo na novém místě.

Místostarosta Hrobu Karel Hirsch ukazuje nový živý stromek, který bude obec zdobit o Vánocích

Jedle kavkazská má něco přes dva metry. „Ona povyroste,“ usmívá se místostarosta.

A na to čekají také v Chožově na Lounsku. I tam se rozhodli skončit se sháněním stromů pro vánoční výzdobu a zasadili dvoumetrový smrček, se kterým počítají pro příští Vánoce. Teď ještě ozdobili pětimetrový strom, který potřebovala pokácet jedna z obyvatelek.

Spustit audio

Související