Závislost na počítačích? Důvody jsou různé - nedostatek přátel nebo nuda

Batole u počítače (ilustrační foto)

Zkoušeli jste si někdy spočítat, kolik hodin strávíte měsíčně surfováním na internetu nebo na Facebooku? Zatímco před lety jsme za zloděje času považovali televizi, v současné době je to počítač. Nakolik virtuální realita ovlivňuje náš život a proč jí někteří podléhají ?

„Na internetu má člověk nad svou identitou absolutní kontrolu – vůbec nikdo mu do ní nemůže zasáhnout, což v reálných vztazích takhle není´. Člověk tedy může vystupovat na internetu tak, jak sám chce – například jako 68letý dědeček a přitom je to 15letý kluk,“ vysvětluje psycholog Petr Moos.

Jak je tedy možné, že někdo počítačům zcela propadne a někdo ne? „Velkou roli hraje rodinné zázemí – pokud v rodině funguje normální komunikace, rodiče a děti se spolu baví a tráví spolu čas, pak, i když dítě bude hodinu denně hrát nějakou hru, tak to neznamená, že nahrazuje komunikaci. Jinak je tomu v případě, kdy komunikace v rodině neprobíhá,“ upozorňuje psycholog.

Podobně tomu je ale nejen u dětí, ale i u dospělých – pokud takový člověk nežije kvalitní sociální vztahy, může být pro něj internet jediné místo, kde má alespoň virtuální přátele, svou virtuální realitu, do které se utíká a na které se stává závislým.

„Na počítač chodí také často člověk, který nemá jiné zájmy. Pokud se tedy vzděláváte, máte své koníčky a něco vás baví, nemáte na to prostě čas,“ uzavírá Petr Moos.