Zastupitelé Ústeckého kraje budou jednat o situaci v Krajské zdravotní v souvislosti s údajnou korupcí

26. únor 2024 09:01

Prodej pozemku pro výstavbu bateriového úložiště nebo investice do oprav dvou středních škol v Ústí nad Labem. To jsou některé z bodů, které 26. února projednají krajští zastupitelé. Vedle toho mají dostat informace o údajné korupci na dodávky zdravotnického vybavení.

Zastupitelé Ústeckého kraje chtějí bližší informace o kauze údajné korupce.

Už během minulého týdne se například opoziční zastupitel Filip Ušák ze STAN vyjádřil v tom smyslu, že kvůli razii na ředitelství Krajské zdravotní by mělo vedení kraje vyvodit osobní odpovědnost. Krajskou zdravotní, která spravuje sedm nemocnic v regionu, totiž vlastní přímo Ústecký kraj.

Hejtman Jan Schiller z hnutí ANO ale výzvy na osobní odpovědnost odmítá. Podle něj dají zastupitelům informace členové představenstva Krajské zdravotní. Právě představenstvo krajské společnosti se dohodlo na auditu, který má prověřit možné problematické zakázky.

Podle Úřadu evropského veřejného žalobce měla skupina 10 lidí ovlivňovat zakázky na zdravotnický materiál. Kvůli případu poslal soud pět členů údajné skupiny do vazby a během vyšetřování zasahovali kriminalisté například v krajské nemocnici v Jihlavě a také v sídle Krajské zdravotní v Ústí nad Labem.

U obou společností navíc pozastavilo ministerstvo pro místní rozvoj čerpání dotací. Ty využívá Krajská zdravotní například na výstavbu emergency v chomutovské a děčínské nemocnici, stavbu kardiocentra v Ústí nad Labem nebo pro nákup přístrojového vybavení pro nemocnice v Mostě a v Litoměřicích.

Na programu je i prodej pozemků v zóně Triangle a investice do oprav středních škol

Zastupitelé Ústeckého kraje také projednají například prodej pozemků na průmyslové zóně Triangle na Žatecku. Soukromá firma na nich chce postavit bateriové úložiště a také sluneční elektrárnu.

Rozhodnou také o investicích do dvou středních škol v Ústí nad Labem. Jde konkrétně o jejich budovy na Stříbrníkách a také v ulici U Panského dvora. Na opravy má jít podle materiálu pro zastupitele celkem víc než 600 milionů korun.

autor: Jan Bachorík
Spustit audio

Související