Zasněžené České Švýcarsko láká k výletu na sněžnicích

16. leden 2017
Českým Švýcarskem na sněžnicích

Letošní zima přeje v Národním parku České Švýcarsko netradičním výletům. Lidé si mohou vyzkoušet, jaké to je, zdolávat zasněžené pláně na sněžnicích. Aby se v lesích parku neztratili, doprovodí je certifikovaný průvodce, který jim ukáže ta nejzajímavější místa.

„Lepší počasí na sněžnice být nemůže, protože sněžnice milují prašan,“ říká certifikovaný průvodce NP České Švýcarsko Aleš Kubica klientům, kteří se s ním sešli v Brtníkách u Krásné Lípy.

Šestičlenná skupina v čele s průvodcem se vydává směrem na Kyjovské údolí. „Sněžnice se nezvedají, ale sunou se. Když se jde do prudkého kopce, jde se po špičkách ‒ představte si, že máte mačky,“ instruuje výletníky jejich průvodce.

Na sněžnicích

Výhodou sněžnic je, že nemusíte chodit po prošlapaných trasách, ale můžete si cestu zkrátit ‒ třeba přímo po zasněžené pláni.

Chůze na sněžnicích je nesrovnatelně lepší, než brodit se půlmetrovými závějemi bez nich. Přesto je ale také dost fyzicky náročná. „Počítejte s tím, že je to tak dvakrát pomalejší než normální chůze,“ upozorňuje Kubica a dodává: „Pět let jsme čekali na tenhle krásný prašan, abychom si to mohli takhle krásně užít.“

„Jsme na nich poprvé, ale s přítelem se nám to tak líbí, že si je asi objednáme,“ svěřuje se se svými zážitky Radka Englová.

A pro ty, kteří se chtějí vydat za brtnickými ledopády, máme dobrou zprávu ‒ už jsou natečené!