Zápis do České knihy rekordů zachránil modelu válečné lodi Bismarck kůži

14. duben 2017
Marek Šátka (vpravo) a Luboš Rafaj z pelhřimovské agentury Dobrý den

Marek Šátka staví modely z desetníků, dvacetníků a padesátníků už několik let. Jako první kdysi postavil Karlštejn. A pak ho s pomocí litrů ředidla rozebral, hliníkové mince očistil a postavil z nich něco jiného. Až teď se stavitelský koloběh uzavřel. Loď Bismarck, zapsaná do České knihy rekordů, bude zachována.

14 měsíců mu pod rukama vznikal model válečné lodi Bismarck. Chlouba nacistického námořnictva spolkla přepočítáno na koruny drobásky v hodnotě víc než 20 000 korun. Měří 2,5 metru a ukázalo se, že to je největší model lodi z mincí v České republice.

„Ročně ověříme zhruba čtyřicet takových podivností,“ prozradil Luboš Rafaj z pelhřimovské agentury Dobrý den, který přijel zápis rekordu do panelákového bytu pana Šátky provést. „Mince přepočítávat nebudu, ale prohlížel jsem si zápisy a fotodokumentaci pana Marka a nemám důvod mu nevěřit,“ prohlásil Rafaj nad lodí, na níž padlo 85 tisíc padesátníků, dvacetníků a desetníků.

MModel válečné lodi Bismarck je složený s 85 000 mincí

Agentura Dobrý den by model ráda vystavila ve svém muzeu v Pelhřimově. Jestli a kde bude Bismarck k vidění, to ale zatím není jasné.

„Musel bych vyřešit bezpečnou přepravu. Manipulace s modelem totiž není snadná,“ řekl autor modelu, který pohltil, zdá se, že nenávratně, většinu jeho stavebního materiálu. Chtěl stavět tank, ale už nemá dost mincí.

„Kdo ví, třeba lidi ještě nějaké pošlou.“ Pokud ne, bude si Marek Šátka muset najít jiný stavební materiál nebo jiný koníček.