Začal svátek Šavuot, Památník Terezín slaví 75 let od založení a ostravský architekt Felix Neumann
Který židovský svátek se připomíná pojídáním zmrzliny? Od zřízení památníku v Terezíně uplynulo 75 let. A je čas připomenout jméno Felixe Neumanna.
Šavuot připomíná darování Tóry
„Pod tvým jazykem je med a mléko,“ píše autor Šalamounovy Písně písní. Sladká jako med a výživná jako mléko je v židovské tradici také Tóra. Její darování izraelskému lidu na hoře Sinaj připomíná svátek Šavuot, který právě začal. Slavení Šavuotu provází právě potraviny z medu a mléka, jako jsou třeba koláče – ale v nové době také zmrzlina. O různých tvářích Šavuotu mluvila Terezie Jirásková s vrchním zemským rabínem Karolem Efraimem Sidonem.
Jak bude rabín Sidon Šavuot slavit? A co má Šavuot společného se sklizní obilí? To vše v rozhovoru Terezie Jiráskové prozrazuje rabín Karol Efraim Sidon.
75 let Terezína
V Česku asi nejznámější koncentrační tábor z dob nacistického Německa je v Terezíně. Přesně před 75 lety, tedy 6. května 1947, v něm tehdejší československá vláda zřídila Památník národního utrpení. Ten se výrazně proměnil po roce 1989, kdy už nemusel sloužit komunistické ideologii. Období posledních 33 let nyní v Památníku Terezín na oslavu mapují dvě nové výstavy. Zajímala se o ně Daniela Brůhová.
Jaká proměna památníku nastala po roce 1989? A jaké další události posledních 33 let stojí za povšimnutí? To se dozvíte od vedoucí historického oddělení Památníku Terezín Ivany Rapavé.
Ostravský architekt
Ostrava je známá především svou těžbou uhlí a rozžhavenými ocelárnami. V dobách na přelomu 19. a 20. století, kdy se toto provinční město postupně proměňovalo v metropoli, tu působil stavitel, podnikatel a architekt Felix Neumann. Od jeho smrti v neděli 5. června uplynulo 80 let. Jeho realizace patří dodnes k tomu nejlepšímu, co moravskoslezská metropole může nabídnout. Pokračuje Leo Pavlát.
Kdo tedy Felix Neumann byl? Proč jeho jméno upadlo v zapomnění? A kolik budov za svůj život Neumann navrhl?
Poslechněte si celý magazín Šalom alejchem. Moderuje ho Tomáš Töpfer.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.