Začal přesun prvních českých chemiků do Kuvajtu

00053976.gif

Do Kuvajtu vyrazila ve čtvrtek dopoledne první dvacítka vojáků z liberecké roty protichemické obrany. Chemici odcestovali z letecké základny Praha-Kbely. Na místě vytvoří podmínky pro příjezd hlavních sil českého kontingentu. Zajistí pro ně ubytování a navážou rádiové a telefonické spojení mezi štáby.

Podle mluvčího generálního štábu Vladimíra Palána je úkolem předsunuté jednotky také zajistit přepravu techniky a materiálu. Český kontingent v počtu přibližně 250 vojáků se v Kuvajtu zúčastní operace Trvalá svoboda.

"Půjde zejména o přípravu ubytovacích prostor pro příslušníky naší jednotky, o vytvoření podmínek pro plynulé přesuny materiálu a techniky na základnu a také o navázání radiového spojení", uvedl Vladimír Palán pro Český rozhlas 1 - Radiožurnál.

Čeští chemici mají chránit v rámci akce Trvalá svoboda její organizační štáb na základně, kterou Američané ve městě Kuvajt udržují od operace Pouštní bouře. Akce se zúčastní 250 vojáků, mezi nimiž bude sedm žen. Mise potrvá šest měsíců a podle odhadů přijde stát na 560 miliónů korun.