Z rozhlasového archivu: Velikonoční mírový projev Alice Masarykové v němčině

15. duben 2022

V centru Walthera Hensela v Moravské Třebové se už rozjel kulturní program na letošní rok. Povídali jsme si o tom s předsedkyní tamního Sdružení Němců, paní Irene Kunc. Není to poprvé, co jsme se zajímali o dění na Hřebečsku.

Druhá část pořadu je věnována pravidelné měsíční rubrice Archivní návraty. Tentokrát jsme vybrali nahrávku z roku 1938, na které je zachycen tzv. Velikonoční mírový projev Alice Masarykové, tehdejší předsedkyně Československého červeného kříže.

V předválečném Československu se právě na její popud během Velikonoc vyhlašoval třídenní Velikonoční mír Červeného kříže. V tomto období se neměly vést žádné spory a neshody se měly řešit konstruktivně.

Součástí velikonočního míru bývaly mírové slavnosti a také slavnostní zasedání Československého červeného kříže v poslanecké sněmovně. Právě z takového zasedání dochovaný projev, který Alice Masaryková pronáší německy, patrně pochází. 

autoři: Veronika Kindlová , Richard Šulko
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová