Z peněz vybraných pro ústeckou zoo utratil nadační fond přes třetinu, zahrada ale nedostala nic

11. únor 2021 11:40
Informace ze severu Čech
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Peníze (ilustrační foto)

Nadační fond Folivora, který vybíral peníze pro ústeckou zoo, jich přes třetinu použil na vlastní provoz. Vyplývá to z vyjádření prezidenta fondu Karla Sladkého pro Český rozhlas a server Hlídací pes. 

Fond od svého vzniku v červnu 2017 vybral 2 024 120 korun. Aktuálně má přitom na účtu 1 237 677 korun. Prezident fondu Karel Sladký poskytl průběžné zůstatky na účtu mailem Českému rozhlasu a serveru Hlídací pes.

Ústecká zoo s fondem ukončila spolupráci, protože pro ni nejsou žádné písemné podklady a nedostala od něj ani korunu.

Třetina příspěvků, tedy cca 700 tisíc korun, šla podle prezidenta Karla Sladkého na provoz nadačního fondu.

„35 % vzniklo jako náklad práce nadačního fondu a zbývající ‚drobné' byly na aktivity, které jsme realizovali v zoologické zahradě, a které jsme si i museli v některých případech platit,“ vysvětlil Sladký.

O zbývající částku může zoo podle něj požádat, až bude mít stavební povolení stavbu asijského pavilonu a pavilon zoborožců.

Všechno prý bylo dohodnuto ústně s bývalým ředitelem zoo

O účelu vybíraných peněz a podmínkách poskytnutí zoologické zahradě ale neexistují žádné písemné podklady. Karel Sladký vysvětlil, že na účelu vybíraných peněz i podmínkách, kdy je fond zahradě poskytne, se ústně domluvil s bývalým ředitelem Romanem Končelem. Neměli přitom ale potřebu tuto dohodu písemně stvrdit.

Prezident fondu nyní oslovuje dárce, aby se rozhodli, zda chtějí peníze vrátit – bez třetinové částky na provoz fondu, nebo je ponechat pro ústeckou, či jinou, zoo.

Právníci města Ústí nad Labem teď zvažují podání trestního oznámení kvůli poškození dobrého jména zahrady.

Jde o to, že Karel Sladký oslovoval možné dárce jménem ústecké zoologické zahrady, aniž by o tom existovala nějaká dohoda a pověření – zoo už s ním nechce být spojována.

Spustit audio

Související